[Part_Header]

تاریخچه

قبل از انقلاب اسلامی، گروهی بنام برزویه با مدیریت اکبر بهادری تشکیل گردید. رسالت این گروه راه اندازی مراکز بیمارستانی کشور بود و اولین بیمارستان را در شهر اراک راه اندازی نمودند و مقرر شد از عواید آن، بیمارستان دیگری در تهران راه اندازی و از عواید آن دو، بیمارستان جنرال دیگری در محدوده میدان ونک در تهران ساخته شود که برای این امر وام ارزی ویژه ای نیز دریافت نمودند. زمین در نظر  گرفته شده برای این بیمارستان حدود 30 هزار متر مربع بود و قرار بود بیمارستانی با قابلیت توسعه به تعداد 2500 تخت احداث گردد که در ردیف چهار بیمارستان اول دنیا بوده و در خاورمیانه نیز منحصر به فرد باشد. عملیات احداث در سال 1352 آغاز و تا سال 1358 بیش از 80 درصد کارهای ساختمانی با دویال شرقی و غربی انجام پذیرفت. با توجه به حساسیتهای زمان انقلاب و نیز وابستگی مدیر عامل و گروه پزشکی برزویه به عوامل دربار و فرار ایشان از ایران، این بیمارستان تحت مالکیت بنیاد مستضعفان درآمد.

با شروع جنگ تحمیلی و مشکلات بوجود آمده در ارائه خدمات درمانی به مجروحین جنگ و نیز عدم راه اندازی این بیمارستان تا آن زمان، وزیر وقت سپاه طی نامه ای از حضرت امام (ره) درخواست واگذاری این بیمارستان به سپاه را نمودند و حضرت امام (ره) نیز طی دستوری بر این امر صحه گذاردند.

از اواخر سال 1362، بیمارستان با راه اندازی اورژانس، اتاق عمل و یکی دو بخش کار خود را آغاز نمود و یکی از مسئولیتهای خطیر زمان جنگ که همان پذیرش خیل عظیم مجروحین شیمیایی بود را  برعهده گرفت. پس از آن و با توجه به اینکه نیروهای سپاه نقش مهمی در جنگ تحمیلی داشتند، این بیمارستان به  تدریج تکمیل و بخشهای آن یکی پس از دیگری  راه اندازی شدند.

با توجه به تشکیل دانشگاه امام حسین (ع) و دانشکده وقت علوم پزشکی سپاه،  بیمارستان تحت نظارت دانشکده علوم پزشکی سپاه قرار گرفت و در بازدید مقام معظم رهبری در سال 1368 از بیمارستان، ایشان فرمودند « امکانات مناسب این بیمارستان بهتر است برای بُعد آموزشی نیز استفاه شود». با توجه به فرمایشات معظم له زمینه های پیگیری تأسیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج) با سرپرستی چند بیمارستان آموزشی شکل گرفت تا اینکه در سال 1372 این امر به تصویب رسید.

پس از جنگ تحمیلی  بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج)، مأموریت خود را با جهت دهی خدمات رسانی به خانواده نیروهای مسلح، به ویژه کارکنان رسمی سپاه و خانواده های ایشان دنبال نمود. به تدریج  با توجه به کیفیت خدمات ارائه شده در این بیمارستان، طرح توسعه آن در وزارت دفاع و پشتیبانی  نیروهای مسلح به تصویب رسید و دویال شرقی و غربی آن نیز تکمیل و به بیمارستان اضافه شد. در حال حاضر بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) با 650 تخت فعال و بخشهای تخصصی و فوق تخصصی متعهد به خدمت به خانواده عظیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد. مکان این بیمارستان واقع در تهران خیابان ملاصدرا تقاطع خیابان شیخ‌بهایی جنوبی می‌باشد که وسعت تقریبی زمین آن 25 هزار مترمربع بوده و متوسط بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان حدود 5000 نفر در روز می‌باشد.

این بیمارستان با بخشهای گوناگون پزشکی، درمانی، اتاقهای عمل، رادیولوژی،   سی تی اسکن، آزمایشگاه، آنژیوگرافی قلب، اتاقهای زایمان، سنگ شکن، اورژانس، تست ورزش، دیالیز و غیره و همچنین واحدهای امور اداری، حسابداری، کارگزینی، آرشیو، انبار کل، درمانگاه، داروخانه، انتظامات، پارکینگ، بانک، مسجد، مهد کودک و دیگر قسمتهای خدماتی، موظف به ارائه خدمات درمانی به پرسنل کادر و خانواده آنها و  پرسنل وظیفه در سطح نیروهای مسلح و با اولویت پرسنل رسمی سپاه می باشد.

کلمات کليدي
بیمارستان, بیمارستان بقیه الله, تاریخچه
 
امتیاز دهی
 
 

1397/5/3 چهارشنبه
میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

خدمات فناوری

تماس با ما