[Part_Header]

بخش Post NICU

تاریخچه بخش:

این بخش در سال 1380 در طبقه هفتم یال مرکزی با ظرفیت 10 تخت، با هدف پذیرش نوزادان جهت وزن‌گیری و یا آماده سازی نوزاد NICU جهت ترخیص تاسیس شد. در سال 1388 جهت افزایش ظرفیت بخش و نیز بازسازی بخش، این بخش به طبقه سوم با مشخصات ذیل انتقال یافت.

در حال حاضر بخش post NICU یا NICU(II) با پذیرش 17 تخت؛ یک تخت ایزوله، 6 تخت نوزادان و 10 تخت نوزادان ایکتریک در طبقه سوم یال مرکزی بیمارستان بقیةالله (عج) واقع شده است، این بخش در مجاورت بخش NICU، زنان و زایمان، بلوک زایمان می‌باشد. اتاق پزشکان (مقیم بیمارستان در طی 24 ساعت) نیز در ابتدای ورودی بخش است. سالن انتظار در ورودی بخش می‌باشد که توسط درب ریموت‌دار از کل بخش مجزا شده است. همچنین اتاق مادران نوزادان High Risk نیز در ورودی بخش تعبیه شده است. سالن اصلی بخش (ایستگاه) در ایستگاه پرستاری و 6 تخت نوزادان High Risk است که مجهز به انکوباتور، اکسیژن و مانیتور و هوای فشرده، ساکشن سانترال می‌باشد. بعد از آن اتاق مادران و نوزادان ایکتریک است (Roomining) که 10 کات مجهز به دستگاه فتوتراپی است. اتاق تریتمنت، پانسمان، ایزوله نیز مجهز به اکسیژن، ساکشن و ترالی اورژانس می‌باشد. نحوه پذیرش بیماران متصل به سیستم HIS است. همچنین ارسال آزمایشات تصویربرداری نیز با سیستم تیراژه HIS می‌باشد. بخش مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی است و هواساز نیز دارد.

بخش دارای کتابخانه می‌باشد که در اتاق پانسمان واقع می‌باشد که کلیه پمفلت‌های آموزشی، آموزش خطی استانداردها، شرح وظایف پرسنل، کتاب‌های مربوط به پرستاری و پزشکی (بیماری‌ها و ... و دستورالعمل‌های) موجود می‌باشد که قابل استفاده جهت کلیه پرسنل محترم می‌باشد.

بخش دارای 6 برد است.

 1. برد آموزشی مادران (دو عدد) که در اتاق مادران و نیز در بخش اتاق Roomining نصب شده و آموزش‌های لازم برای مادر نوشته یا نصب شده است.
 2. برد اسامی بیماران در بخش
 3. برد اطلاع‌رسانی در اتاق تریتمنت است که کلیه پرسنل باید آگاه باشند
 4. برد آموزشی پرسنل که در بخش نصب شده (روبروی ایستگاه پرستاری) که شامل موارد آموزشی پرسنل است.
 5. برد مربوط به پمفلت‌ها که در قسمت Post NICU نصب شده است.

حوزه تخصصی فعالیت‌های پرستاری در بخش P.NICU

شیرخواران زیر 2ماه و یا وزن زیر 3kg در بخش NICU II بستری می‌شوند

اعمال جراحی و موارد شایع بستری در بخش:

 1. ARDS
 2. TTN
 3. UTI
 4. متابوکس
 5. تشنج
 6. مننگوسل
 7. هرنی
 8. تب
 9. اسهال و استفراغ
 10. پنومونی
 11. مننژیت
 12. وزن گیری نوزادان پره مچور

پروسیجرهای رایج در بخش Post NICU

 1. Lumbar punction (LP): کهتوسط پزشکان جهت بیماران دارای ICP بالا، sepsis و مننژیت انجام می‌شود. پرستار موظف به آماده کردن وسایل (دستکش، ست LP، اسکالپ وین) و اسکراب ناحیه کمر و حمایت نوزاد و چک علایم حیاتی در طی انجام پروسیجر و آموزش مراقبت بعد از LP به مادران می‌باشد.
 2. نمونه‌گیری ادرار از طریق سوپراپوبیک: توسط پزشکان محترم انجام می‌شود و پرستار موظف به آماده کردن وسایل اولیه، بتادین و ست پانسمان و آماده کردن نوزاد می‌باشد.
 3. خونگیری وریدی و شریانی که طبق پروتکل توسط پرستاران انجام می‌شود.
 4. رگ‌گیری نوزادان: طبق پروتکل آماده‌سازی و مراقبت به عهده پرستار است.
 5. سونداز مثانه بیماران که توسط پزشکان انجام می‌شود و پرستار موظف به آماده سازی و مراقبت بعد از آن است.
 6. کاتترنافی: جهت برقراری ورید بزرگ، توسط پزشکان انجام می‌شود که آماده‌سازی و مراقبت بعداز آن بعهده پرستار است.
 7. کتدان اندام‌ها و ورید نافی
 8. تعویض خون، برحسب سن، وزن و Bill توسط پزشک از طریق وریدنافی انجام می‌شود و پرستار مسئول آماده‌سازی وسایل (دستکش استریل، ست تعویض خون، آمپول کلسیم، کیسه خون کامل، سرم N/S و ست سرم و تیغ بیستوری می‌باشد و چک VIS و چک نمونه‌های آزمایشگاهی قبل و بعد و حین تعویض خون به عهده پرستار است.

بخش Post NICU با بخش‌های اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی، VCUG، MRI، سی تی اسکن، پزشکی هسته‌ای، رادیولوژی، آزمایشگاه و بخش NICU در ارتباط است.

کلمات کليدي
بیمارستان, بیمارستان بقیه الله, معرفی بخش ها
 
امتیاز دهی
 
 

میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

خدمات فناوری

تماس با ما