[Part_Header]

رادیولوژی

تاریخچه بخش:

این بخش در سال 1364 در بیمارستان شروع به کار کرد. در ابتدای فعالیت در قسمت اورژانس فعلی تنها یک دستگاه
Shimadzu ثابت با تیوپ سقفی نصب گردید و از بیماران دوران دفاع مقدس که مجروحان جنگی بودند رادیوگرافی انجام می داد. پس از توسعه پارت های مرکزی بیمارستان که شامل پارت A و B بود در طبقه اول بیمارستان در محل فعلی 4 اتاق جدید رادیوگرافی به همراه بخش جدید رادیولوژی مرکزی تاٌسیس گردید که از آن زمان تا کنون به فعالیت خود ادامه داده است.

در حال حاضر بخش رادیولوژی مرکزی دارای 3 اتاق رادیوگرافی می باشد که 2 اتاق رادیوگرافی آن مجهز به دستگاه های رادیوگرافی دیجیتال است و یک اتاق رادیوگرافی دیگر مجهز به دستگاه ثابت توشیبا می باشد که با سیستم CR  جهت بیماران تختی مورد استفاده قرار می گیرد. درخواست های رادیولوژی به صورت شبانه روزی به بیماران عزیز ارائه می گردد.

از سال 1385 با توجه به کثرت مراجعات جهت ویزیت های کلینیکی بیمارستان ساختمان پلی کلینیک فوق تخصصی بقیه الله راه اندازی شد که در این ساختمان  در طبقه 1- دو اتاق رادیوگرافی مجهز به دستگاه های ثابت توشیبا و دو دستگاه رادیوگرافی از دندان OPGو سفالومتری وجود دارد.

در بخش رادیولوژی با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از استخوان و نسج نرم اندامهای مختلف بدن تهیه می شود که برای تشخیص و درمان بیماران، نقشی تعیین کننده دارد. رادیولوژی های مختلف حد اکثر تا یک ساعت پس از درخواست صورت گیرد.

حوزه تخصصی فعالیت‌های رادیولوژی
 

رادیولوژی ساده: که از اندام های مختلف بدن گرفته می شود و در موارد ضربه، جسم خارجی و بررسی مفاصل استفاده می شود. برخی از گرافی های ساده برای بهتر شدن کلیشه و مشخص شدن جزئیات نیاز به آمادگی دارند مانند گرافی فقرات کمری که بیمار باید شب قبل از گرافی، روغن کرچک و قرص دایمتیکون برای خالی شدن روده ها استفاده کند.


رادیوگرافی های اختصاصی یا رنگی:
از اندام ها و قسمت های مختلف بدن با توجه به درخواست پزشک و با استفاده از مواد حاجب تزریقی و خوراکی انجام می شود. که با در نظر گرفتن امکانات این بخش در بیمارستان انواع آن به شرح زیر است:

RUG، BM، BS، VCUG، IVP، ترانزیت روده باریک. شب قبل ازانجام : شام سوپ سبک بدون حبوبات ولبنیات بعدازآن ساعت 8 شب روغن کرچک 40 میلیگرمی میل نمایندوتاهنگام انجام سونوگرافی نیازبه ناشتایی می باشد.(نوشیدن آب بلامانع است)

ساعت 6 صبح روزانجام دوعددقرص دایمیتیکون جویده شودونیزساعت  6:30 صبح دوعددقرص دایمیتیکون جویده شود.


رادیوگرافی پرتابل : با استفاده از دستگاه پرتابل گرافی های اورپانسی در بیمارانی که توانایی حرکت ندارند در بالین بیمار انجام می شود . استفاده از این دستگاه به دلیل عدم محافظت در برابر اشعه دز جذبی بیماران دیگر و پرسنل را بالا می برد و باید در مواقع بسیار ضروری استفاده شود.

کلمات کليدي
بیمارستان, بیمارستان بقیه الله, معرفی بخش ها
 
امتیاز دهی
 
 

میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

خدمات فناوری

تماس با ما