[Part_Header]

اخبار

17بهمنتدوین و بارگزاری نشریه MEPP ویژه بهمن ماه 97 ( نسخه دوم بهمن ماه )
  • 482
  • .
  • .
  • منبع خبر : دکتر محمّد سعیدی ( داروساز بیمارستانی _ سوپروایزر اعتباربخشی و ایمنی بیمار مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )

هوالشافی

ضمن عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما همکاران عزیز به اطلاع می رساند نشریه MEPP ( نوشتار بازدارنده از خطاهای دارویی ) ویژه بهمن ماه 97 ( نسخه دوم بهمن 97 ) با رویکرد نهادینه کردن فرهنگ گزارش خطای عاری از سرزنش و ارتقاء ایمنی بیماران تدوین گردیده و در ادامه بارگزاری شده است .

خطای پزشکی ( Medical Error ) : هرنوع خطایی که در فرآیند ارائه مراقبت سلامت رخ دهد، چه باعث صدمه و آسیب به بیمار گردد و چه هیچ آسیبی در پی نداشته باشد این خطاها شامل  اشتباهات تشخیصی ، اشتباهات دارویی و روشهای درمانی، اشتباه در پروسیجر جراحی ، اشتباه در استفاده از فن آوری و تجهیزات ، اشتباه در تفسیر تستهای پاراکلینیک و ... میگردند.

ارتقا ایمنی بیماران ( Patients Safety ) به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف نظام سلامت به شمار می آید که یکی از اصول مهم و اساسی ارتقا ایمنی بیمار، پیشگیری از وقوع خطاهای درمانی می باشد. گزارش خطای عاری از سرزنش از سیاست گزاری های سیستم سلامت کشور های مختلف می باشد که طی آن مدیران مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت و مسئولان آن ها می کوشند با نهادینه کردن فرهنگ گزارش و ثبت خطای عاری از سرزنش در جهت ارزیابی علت وقوع خطا ، افزایش آگاهی کارکنان وپیشگیری از وقوع خطاهای مشابه و ارتقاء ایمنی بیماران گام های موثری را بردارند.

مطالعات مختلف نشان داده اند که خطاهای دارویی ( Medication Errors ) همواره بخش بزرگی از خطاهای پزشکی ( Medical Errors ) را به خود اختصاص می دهند و منظور از خطاهای دارویی ( Medication Errors ) هر گونه اشتباه قابل پیشگیری می باشد که ممکن است منجر به استفاده نادرست فراورده دارویی یا ایجاد اثرات زیان آور در بیمار شود. خطای دارویی ممکن است به نحوه ی عملکرد کارکنان مراقبت سلامت و فراورده دارویی و یا فرایند ها از جمله نسخه نویسی ، ثبت دستور دارویی ، برچسب گذاری داروها ، بسته بندی ، ترکیب نمودن داروها ، نسخه پیچی ، آموزش به بیمار ، مصرف دارو ، پایش مصرف و ... مربوط باشد .

در این نسخه از نشریه نوشتار بازدارنده از خطاهای دارویی ( Medication Errors Preventive Paper ) سعی شده است دو مورد از خطاهای دارویی رخ داده طی ماه های اخیر در قالب خاطراتی عبرت آموز برای سایر کادر درمان بیان شود فارغ از پرداختن به اینکه علت وقوع خطا چه چیز یا چه کسی بوده است و این خطاها در کدام نقطه از کشور رخ داده است ، چیزی که مشخص است این خاطرات بی واسطه و یا نهایتا با یک واسطه بیان شده است و هدف بزرگ ما از بیان آن ها نهادینه کردن فرهنگ گزارش خطای عاری از سرزنش در میان کادر درمان سراسر کشور عزیزمان می باشد .

شما عزیزان می توانید در قسمت نشریات سایت / جایگاه نشریات MEPP به تمامی این نشریات دسترسی داشته باشید .شما عزیزان می توانید در زیر فایل با کیفیت نشریه ( فرمت PDF ) دریافت نمایید .

كلمات كليدي : بیمارستان , بیمارستان بقیه الله , داروساز بیمارستانی , داروهای مشابه , LASA , MEPP , نوشتار بازدارنده از خطاهای دارویی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

 
میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

تماس با ماکلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) محفوظ می باشد