[Part_Header]

اخبار

3بهمننشست علمی ماهانه تحلیل خطاهای دارویی رخ داده در داروخانه مرکزی
  • 804
  • .
  • .
  • منبع خبر : دکتر محمّد سعیدی ( داروساز بیمارستانی – سوپروایزر اعتباربخشی و ایمنی بیمار مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )

هوالشافی

در دومین نشست علمی ماهانه با موضوع تحلیل خطاهای دارویی ثبت شده ، ابتدا مطالب ذکر شده در کارگاه آموزشی ماه قبل با عنوان ( اولین نشست علمی ماهانه با موضوع تحلیل خطاهای دارویی ثبت شده در داروخانه مرکزی ) در زمان کوتاهی مرور گردید و خطاهای دارویی که طی ماه گذشته (آذر ماه 97) به صورت روزانه توسط مسئولین محترم فنی داروخانه مرکزی در فرم ثبت خطاهای دارویی ویژه این مرکز، ثبت می شود تحلیل گردید .

روند کار به این صورت انجام شد که ابتدا آمار تعداد کل خطاهای دارویی ثبت شده در فرم ها و تعداد هر کدام از دسته های با ریشه بروز مشترک خطا ی دارویی به اطلاع تکنسین های دارویی و داروسازان حاضر رسانده شد و با ماه گذشته مقایسه گردید ، همچنین نمودارهای آن نیز تحلیل گردید و در ادامه تک تک خطاهای دارویی ثبت شده در طی ماه گذشته بیان گردید و در خصوص موارد خطرناک و با اهمیت تر صحبت شد سپس راهکار های اصلاحی و پیشگیرانه در خصوص هر یک از موارد لازم ارائه گردید . لازم به ذکر است که با افزایش 50 درصدی گزارشات ثبت شده خطا نسبت به ماه قبل مواجه شده بودیم که با تحلیل صورت گرفته قسمت عمده ی این افزایش خطاهای ثبت شده به دلیل توجیه شدن همکاران و افزایش ثبت خطاها بوده است نه افزایش میزان خطا !!! که این موضوع را ناشی از ارتقاء آگاهی کارکنان بعد از آموزش های مکرر می دانیم . در انتها به سوالات همکاران تکنسین دارویی خصوص موارد مطرح شده پاسخ داده شد .

لازم به ذکر است که بنا به دعوت مدرس کارگاه ، کارشناس هماهنگ کننده ایمنی بیمار ( سرکارخانم محمدخانی ) نیز در این کارگاه آموزشی حضور داشتند و سایر شرکت کننده ها از بیانات مفید ایشان بهره بردند .

امید است که بتوانیم با ارائه ی ماهانه تحلیل خطاهای دارویی ثبت شده در داروخانه مرکزی گامی مفید در جهت کاهش خطاهای دارویی و ارتقاء ایمنی بیماران برداریم .     

با تشکر از حمایت های مهندس رضا محبّی ( مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )


شما عزیزان می توانید در زیر فایل با کیفیت ( فرمت PDF ) مطالب آموزشی این کارگاه آموزشی را دریافت نمایید .

كلمات كليدي : بیمارستان , بیمارستان بقیه الله , کارگاه آموزشی , خطاهای دارویی , خطاهای پزشکی , Medical Errors , Medication Errors , تحلیل خطا , داروسازی بیمارستانی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

 
میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

تماس با ماکلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) محفوظ می باشد