[Part_Header]

اخبار

10آبانکارگاه آموزشی آشنایی با خطاهای پزشکی و خطاهای دارویی
  • 458
  • .
  • .
  • منبع خبر : دکتر محمّد سعیدی ( داروساز بیمارستانی – سوپروایزر اعتباربخشی و ایمنی بیمار مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )

هوالشافی

در تاریخ 7 آبان ماه 1397 کارگاه آموزشی با عنوان ( آشنایی با خطاهای پزشکی و خطاهای دارویی ) جهت تکنسین های دارویی داروخانه مرکزی برگزار گردید . در این کارگاه آموزشی در خصوص مفاهیمی همچون خطا ، خطای پزشکی و خطای دارویی به بحث نشستیم و تعاریف استانداردی عنوان گردید همچنین در خصوص تقسیم بندی های مختلف خطا مطالبی بیان گردید و اینکه اهمیت این موضوع در پیشگیری از وقوع خطا چقدر است . در ادامه به آمار عوامل منجر به مرگ در ایالات متحده ی آمریکا و آمار تکان دهنده ی مرگ ناشی از وقوع خطاهای پزشکی ( سومین عامل منجر به مرگ در سال 2013) در آنجا و عواقب جانی مالی آن اشاره شد و سپس با معرفی مدل پنیر سوئیسی به اهمیت عملکرد پیشگیرانه از وقوع خطای ، هر یک از پرسنل در ارتقاء ایمنی بیمار تاکید گردید ، سپس به 9 راه حل ارتقاء دهنده ی ایمنی بیماران از نظر who ( سازمان بهداشت جهانی ) و جایگاه بسیار مهم و کلیدی مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی و کارکنان آن در اجرای صحیح 5 مورد از 9 مورد راه حل ذکر شده اشاره شد . همچنین در ادامه به 8 اصل دارودهی صحیح ( 8 Right ) و اهمیت آن در پیشگیری از وقوع خطاهای دارویی به عنوان سد آخر پیشگیری از وقوع خطاهای دارویی اشاره گردید ، سپس چندین مثال ملموس از انواع خطاهای پزشکی ( تشخیص ، پاراکلینیک ، شناسایی ، ترخیص و... ) و به ویژه دارویی بیان گردید و در انتها به تحلیل خطاهای دارویی ثبت شده در داروخانه مرکزی توسط همکاران محترم داروساز مسئول فنی داروخانه اشاره گردید و موارد مهم و اصلاحی آن به اطلاع تکنسین های دارویی حاضر در کارگاه رسانده شد و در انتها به سوالات همکاران تکنسین دارویی در خصوص موارد مطرح شده پاسخ داده شد . امید است که بتوانیم با ارائه ی ماهانه تحلیل خطاهای دارویی ثبت شده در داروخانه مرکزی گامی مفید در جهت کاهش خطاهای دارویی و ارتقاء ایمنی بیماران عزیز کشورمان برداریم .     

با تشکر از حمایت های مهندس رضا محبّی ( مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )
 


 

شما عزیزان می توانید در زیر فایل با کیفیت ( فرمت PDF ) مطالب آموزشی این کارگاه آموزشی را دریافت نمایید .

كلمات كليدي : بیمارستان , بیمارستان بقیه الله , داروسازی بیمارستانی , کارگاه های آموزشی , خطاهای پزشکی , Medical Errors , خطاهای دارویی , تحلیل خطا , Medication Errors
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر

 
میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

ساختار

لینک های مرتبط

تماس با ماکلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) محفوظ می باشد