[Part_Header]

هیئت علمی

17ديمعرفی ساز و کار پیک سلامت
  • 6269
  • .
  • .
  • منبع خبر : دکتر محمّد سعیدی ( داروساز بیمارستانی _ سوپروایزر اعتباربخشی و ایمنی بیمار مدیریت دارو و لوازم پزشکی مصرفی )

هوالشافی

مطابق نظر WHO ( سازمان بهداشت جهانی ) یکی از خطاهای دارویی عدم مصرف به موقع دارو جهت بیماران می باشد که بر عکس آن تامین به موقع دارو و لوازم پزشکی مصرفی یکی از راه های پیشگیری از وقوع خطاهای داروی خواهد بود. چنانچه تامین به موقع دارو و لوازم پزشکی مصرفی از طرف بیمارستان و مدیریت دارو و لوازم پزشکی صورت نگیرد و تهیه آن بر عهده بیمار یا همراه وی گذاشته شود بیمار یا همراه وی متحمل هزینه و زحمت زیادی خواهند شد و حتی احتمال وقوع خطای دارویی در این مرحله نیز وجود دارد. امید است که بتوان با راه اندازی پیک سلامت در جهت پیشگیری از وقوع خطاهای دارویی اقدام نمود.

مفهوم پیک سلامت :

پیک سلامت عبارت است از ساز و کاری عملی به منظور تامین دارو و لوازم پزشکی مصرفی بیماران بستری در بیمارستان، در مواردی که به هر دلیلی ( کسری کشوری، تجویز خارج از فارماکوپه، تجویز خارج از لیست لوازم پزشکی مصرفی، عدم همکاری با شرکت های پخش کننده دارو یا لوازم پزشکی مصرفی مورد نظر، تهیه نشدن دارو توسط انبار دارویی و ... ) دارو یا لوازم پزشکی مصرفی درخواست شده جهت بیمار در داروخانه مورد نظر موجود نمی باشد.

پیک سلامت واژه ای جدید در ادبیات پزشکی کشور بوده که در آینده و با ارائه بهتر خدمات پزشکی و به ویژه دارویی خودش را به عنوان یکی از ارکان اصلی ارائه خدمات سلامت به ویژه ارائه خدمات دارویی بی نقص در بیمارستان نشان خواهد داد، به گونه ای که بیمار بستری یا همراه ایشان دغدغه تهیه دارو یا لوازم پزشکی مصرفی از خارج بیمارستان را نداشته و اطمینان دارد این خدمت به نحو احسن در خود بیمارستان ارائه خواهد شد.

در ادامه کتابچه « معرفی پیک سلامت و ساز و کار آن در بیمارستان » تقدیمتان می گردد که در آن با موارد زیر آشنا خواهید شد :

مفهوم پیک سلامت

ضرورت اجرای پیک سلامت با توجه به سنجه های اعتباربخشی ملی بیمارستان های ایران

دستورالعمل اجرایی استفاده از پیک سلامت و نحوه ی ساز و کار آن

باید ها و نباید های اجرای پیک سلامت ( اولویت تهیه ، داروخانه های پشتیبان و ... )

هدف از نگارش این کتابچه به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید اینجانب در خصوص پایه ریزی و اجرای موفق ساز و کار پیک سلامت در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی بقیه الله الاعظم عج با سایر همکاران بیمارستان های کشور عزیزمان ایران است. اکنون که بیش از یک سال و نیم از آغاز به کار رسمی این ساز و کار در بیمارستان می گذرد به جرأت می توان ادعا نمود که به لطف خداوند اجرای پیک سلامت مطابق اصول تدوین شده که در این مجموعه ذکر شده است، برای بیماران و ارتقاء ایمنی ایشان بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. بر بیمارستان های دولتی که ملزم به اجرای طرح تحول سلامت می باشند و بیمارستان های دارای درجه ی یک عالی اعتباربخشی ملی بیمارستان های ایران ضروری است که ساز و کار پیک سلامت را اجرا نمایند و همچنین به تمامی بیمارستان های سراسر کشور عزیزمان توصیه می گردد با توجه به فواید زیاد آن، این ساز و کار مفید را در بیمارستان خود اجرا نمایند.


شما عزیزان می توانید در زیر فایل با کیفیت ( فرمت PDF ) این کتابچه را  دریافت نمایید .

كلمات كليدي : بیمارستان , بیمارستان بقیه الله , داروسازی بیمارستانی , نوشتار خطاهای بازدارنده دارویی , سنجه های اعتبارسنجی , پیک سلامت , MEPP , کتابچه معرفی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

 

ساختار

لینک های مرتبط

تماس با ماکلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) محفوظ می باشد