[Part_Header]

6آبانسوالات متداول
 • 1188
 • .
 • .

لیست سوالات متداول معاونت پژوهش و فن‌آوری

 1. آیا می‌توانم از داده‌های بیمارستان با مقاصد علمی و پژوهشی استفاده کنم؟

محققین و دانشجویان که دارای پروژه تحقیقاتی مصوب با کد اخلاق (ارائه‌شده توسط وزارت بهداشت) باشند، می‌توانند با رعایت قوانین و ضوابط بیمارستان از داده‌های پژوهشی استفاده نمایند.

 1. نحوه تعامل و همکاری معاونت پژوهش و فن‌آوری بیمارستان (واحد توسعه تحقیقات بالینی) با دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی چگونه است؟

کلیه‌ی محققین می‌توانند پس از تصویب عنوان پژوهشی و اخذ کد اخلاق از دانشگاه مبدایی که در آن تحصیل می‌کنند با ارائه درخواست مکتوب همکاری از طرف معاونت پژوهش یا آموزش دانشگاه خود به بیمارستان مراجعه نموده و پس از بررسی و تایید موضوع پژوهشی از دیدگاه مراجع ذیصلاح، اقدام به تکمیل فرم تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی با رعایت اصول اخلاق پژوهشی و ضوابط حفاظتی در بازه تعیین‌شده اقدام به جمع‌آوری اطلاعات نماید. 

 1. چگونه می‌توان از بیمارستان گرنت پژوهشی دریافت کرد؟

در صورتی که پروژه‌ی پیشنهادی شما بر اساس اولویت های بیمارستان باشد، می‌توانید با همکاری یا تحت نظر محققان و اعضای هیات علمی مجموعه دانشگاه (الزامی برای محققین خارج از سازمان) اقدام به ارائه طرح پژوهشی خود در سامانه پژوهان فرمایید. عناوین طرح‌های تحقیقاتی پس از بررسی در شوراهای مربوطه و تاییدیه آنها واجد گرنت پژوهشی بیمارستان خواهند گردید.

 1. آیا دریافت کد اخلاق برای تمامی مطالعات انجام شده در بیمارستان ضروری می‌باشد؟

براساس ابلاغیه وزارت بهداشت دریافت کداخلاق برای کلیه طرح‌ها و پایان نامه‌های تحقیقاتی الزامی می‌باشد. لذا همکاری این واحد منوط به کسب کد اخلاق برای طرح‌ها و پایان نامه‌های تحقیقاتی خواهد بود.

 1. نحوه صحیح و استاندارد تقدیر و تشکر از واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان به چه صورت می‌باشد؟

ثبت تقدیر از واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان براساس استانداردهای وزارت بهداشت باید درکلیه طرح ها ، پایان نامه ها و مقالات منتج شده که از داده‌ها و اطلاعات بیمارستانی درج گردد، و عدم رعایت این اصل از سوی محقق به منزلی عدم رعایت اصول اخلاق در پژوهش بوده، و بیمارستان حق خود را به منظور پیگیری و برخورد با این موارد محفوظ می‌داند.  آدرس استاندارد در منوی "مالکیت معنوی سایت" بوده و میبایستی در قسمت تقدیر و تشکر (Acknowledgement) پایان‌نامه و مقاله ذکر گردد.

 1. چگونه می‌توان از خدمات حل مسئله و مشاوره‌های علمی واحد پژوهش‌های سازمانی بهره‌مند شد؟

این سرویس جز خدمات تعریف‌شده برای بخش‌های درمانی و اداری بیمارستان بوده و جهت بهره‌گیری از این خدمات بخش/ واحد مربوطه می‌بایستی در ابتدا درخواست خود را به صورت مکتوب با ذکر اطلاعات لازم در خصوص چالش‌ها و مسائل مورد نظر به معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان ارسال نماید. موضوع مورد نظر در کمیته‌ای با حضور واحد/ بخش کاربر طرح و پس تبیین ابعاد موضوع تیمی متشکل از افراد خبره و محققین در قالب کارگروه اقدام‌پژوهی، حل مسئله و... با مسئولیت کاربر اصلی و راهبری علمی معاونت پژوهش و فن آوری تشکیل و پس از جمع‌بندی نظرات و ابعاد موضوع راهکارهای علمی بصورت مکتوب جهت تصمیم‌گیری در اختیار مبادی ذیصلاح قرار خواهد گرفت.

 1. چگونه می‌توان یک فوریت پژوهشی تعریف کرد؟

منظور از "فوریت پژوهشی" ، موضوع یا چالشی است که سازمان یا بخشی از زیر مجموعه‌های آن را با مشکل مواجه نموده و پاسخگویی به آن نیازمند بررسی شواهد علمی و ارائه راهکارهای مناسب و به هنگام در کمترین زمان ممکن می‌باشد. لذا محققین و اعضای هیات علمی دانشگاه بقیه الله (عج) می‌توانند عناوین مورد نظر را در قالب شناسنامه فوریت پژوهشی ثبت و جهت بررسی و اظهار نظر به معاونت پژوهش بیمارستان ارجاع نمایند. پس از بررسی و تایید عناوین در مبادی ذیصلاح اعضای تیم تحقیق با راهبری معاون محترم پژوهش و فناوری بیمارستان مشخص و مبادت به انجام مطالعه می‌نمایند. براساس ابلاغ ریاست محترم بیمارستان سقف بودجه تعیین‌شده و بازه زمانی ارائه نتایج برای طرح‌های فوریتی در سال 1397 به ترتیب 50 میلیون ریال و 30 روز کاری می‌باشد.

 1. چگونه می‌توانم در طرح همیاران پژوهش ثبت نام کنم؟

طرح همیاران پژوهش یکی از طرح‌های اصلی معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان است که هدف اصلی آن ارتقای سطح توانمندی و مهارت‌های علمی کارکنان شاغل در بیمارستان با هدف بهبود کیفیت فرآیندهای کاری و مشارکت فعال در انجام طرح‌های تحقیقاتی در سازمان می‌باشد. دوره اول طرح با هدف آموزش کارکنان بخش‌های اداری آغاز گردیده و انشاله تا پایان فصل بهار سال آینده (1398) ادامه خواهد یافت. همکاران علاقمند می‌توانند درخواست خود را جهت شرکت در دوره آتی طرح پس از کسب نظر موافق واحد یا بخش مورد فعالیت به معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان ارسال نمایند.

 1. نحوه تعامل و همکاری سایر بیمارستانهای و مراکز درمانی مجموعه دانشگاه بقیه الله (عج) با معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان (توسعه تحقیقات بالینی) چگونه است؟

در راستای هم‌افزایی هرچه مناسب‌تر مراکز تحقیقاتی، دانشکده‌های دانشگاه می‌توانند براساس فرآیندهای ابلاغی بالادستی و تفاهم‌نامه‌های فی ما بین می‌توانند از امکانات و توانمندی‌های مجموعه بیمارستان بهره‌گیری بهینه نمایند. همچنین براساس برنامه‌ی پیش بینی شده معاونت پژوهش و فناوری (واحد توسعه تحقیقات بالینی) بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) به منظور بالا بردن میزان همکاری، مشارکت و تعامل بین مراکز درمانی دانشگاه ان‌شاء ا... در آینده نزدیک سازوکار همکاری و بهره‌برداری علمی و پژوهشی از امکانات پردیس درمانی دانشگاه با مشارکت سایر مراکز  بزودی تنظیم و ابلاغ خواهد شد.

 1. چگونه می‌توانم برای دریافت خدمات مشاوره آماری، زبان انگلیسی و ویرایش تخصصی مقالات و سایر خدمات واحد رزرو نوبت نمایم؟

محققین ارجمند می‌توانند از طریق سایت معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان قسمت مشاوره پژوهشی اقدام به ارسال درخواست و تعیین نوبت جهت بهره‌برداری از خدمات مشاوره آماری نمایند. همچنین پیرو برنامه‌ریزی به عمل آمده در آینده نزدیک سرویس‌ ترجمه مقالات هم به خدمات معاونت پژوهش و فناوری بیمارستان اضافه خواهد شد.  

 1. نحوه دسترسی و رویت کد اخلاق طرح پژوهشی به چه صورت می باشد؟

در این خصوص می توان با مراجعه به سایت کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیستی وزارت بهداشت‌ و با وارد نمودن عنوان طرح یا نام مجری و یا سرپرست طرح در بخش جستجو، کد اخلاق طرح را رویت نمود.

 1. چه طرح هایی نیاز به اخذ رضایت آگاهانه دارند؟

براساس ابلاغ  کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیستی وزارت بهداشت‌ کلیه طرح های تحقیقاتی نیاز به اخذ رضایت آگاهانه از مشارکت کنندگان در طرح را دارا می باشند. تنها طرح های تحقیقاتی که آزمودنی آنها حیوانات هستند، از این قاعده مستثنی می باشند.

 1. نحوه ارائه گزارش پیشرفت طرح ها به چه صورت می باشد؟

مجریان پایان نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی که مبالغ حمایتی آنها تا سقف سی میلیون ریال می‌باشد، نیاز به ارائه دو مرحله‌ای گزارش پیشرفت  خود در سامانه پژوهان دانشگاه هستند. (مرحله اول: 50 درصد پیشرفت و مرحله دوم 100 درصد پیشرفت طرح) همچنین مجریان طرح‌های تحقیقاتی با بودجه بالاتر از سی میلیون ریال ملزم به ارائه گزارش پیشرفت طرح تحقیقاتی خود طی 4 مرحله خواهند بود. (مرحله اول: 25 درصد پیشرفت، مرحله دوم 50 درصد پیشرفت، مرحله سوم: 75 درصد پیشرفت و مرحله چهارم 100 درصد پیشرفت طرح)

 1. چه مقالاتی در اولویت انتشار مجلات بیمارستان قرار دارند؟

براساس ابلاغ شورای انتشارات دانشگاه مقالات محققینی که در راستای حل مسئله و رفع نیازهای سازمانی و اولویت‌های پژوهشی باشند با رعایت سقف تعیین‌شده از سوی وزارت بهداشت در اولویت چاپ مجلات بیمارستان خواهند بود. همچنین امتیاز این مقالات برای محققین درون سازمانی در کارنامه پژوهشی و ارتقا، سالانه یکبار و برای یک مقاله معادل امتیاز مقالات نشر شده در پایگاه Scopus لحاظ خواهد گردید./
كلمات كليدي : سوالات متداول , FAQ , پژوهش , طرح تحقیقاتی , پایان نامه , بیمارستان بقیه الله (عج) , بیمارستان
 
امتیاز دهی
 
 

میدان ونک خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ۸۱۲۶۱-۸۸۰۵۰۴۳۵-۸۸۰۵۰۴۳۶

EN

ساختار

لینک های مرتبط

خدمات فناوری

تماس با ما